Link do naszego Facebooka
dav

Wyjazd do Kielc i w Góry Świętokrzyskie


We wtorek 15 sierpnia 2017 roku grupa seniorów wsiadła do autokaru i wyruszyła w podróż, celem której było poznanie atrakcji Ziemi Kieleckiej,  „spotkania” z H. Sienkiewiczem i S. Żeromskim oraz aktywne spędzenie czasu w miłym towarzystwie.

 

Na  początku zawitaliśmy do Oblęgorka, gdzie w pięknym parku znajduje się Muzeum Henryka Sienkiewicza. Malowniczy dworek jest darem zakupionym ze składek społeczeństwa polskiego dla uwielbianego pisarza z okazji 25-lecia pracy literackiej. Akt własności posiadłości ziemskiej wraz ze zwierzętami i maszynami rolniczymi pisarz otrzymał w grudniu 1900 roku. Choć zachwycał się tym miejscem i okolicą, z przyczyn praktycznych mieszkał w dworku tylko w okresach letnich. Uczestnicy wycieczki obejrzeli meble, dokumenty, osobiste drobiazgi i inne pamiątki pozostałe po laureacie nagrody Nobla, którą za całokształt twórczości Sienkiewicz otrzymał w roku 1905.

 

Po relaksie wśród starych lip i majestatycznych dębów rosnących w parku otaczającym dworek udaliśmy się w dalszą drogę i dotarliśmy do hotelu „Uroczysko” w Cedzynie. Po smacznym posiłku, korzystając z pięknej pogody, spacerowaliśmy wokół malowniczego zalewu. Wieczorem zmęczeni podróżą i wrażeniami zregenerowaliśmy siły w hotelowej Strefie Aqua w jacuzzi, grocie solnej, basenach rekreacyjnych lub w saunie.

 

Kolejne dni przyniosły nowe atrakcje.

 

Udaliśmy się na najlepiej znany, ale i najmocniej owiany legendami szczyt Gór Świętokrzyskich –  dawniej nazywany Łyścem ( nie mylić z Łysicą). W znajdującym się tam klasztorze poznaliśmy zarówno historię tego miejsca, którego początki tworzyli benedyktyni w XII wieku, jak i współczesność tworzoną przez zamieszkujących klasztor misjonarzy oblatów. Zwiedziliśmy kościół i kaplicę z relikwiami Krzyża Świętego, od których szczyt  i całe góry przyjęły nazwę. Zachwyciliśmy się otaczającą nas przyrodą. Gołoborze, bogactwo puszczy jodłowej, piękne widoki … Wielu uczestników wycieczki  z sentymentem przypomniało sobie czasy studenckich rajdów pieszych.

Kolejnym punktem była wieś Święta Katarzyna z kościołem i klasztorem liczącym ponad 200 lat.  W klasztorze o codziennym życiu sióstr bernardynek klauzurowych opowiadała nam jedna z zakonnic. I choć była za kratą dla nas niewidoczna, ujęła wszystkich prostotą opowieści i radością w głosie.

Z przyjemnością powędrowaliśmy szlakiem wiodącym na Łysicę do kapliczki św. Franciszka i cudownego źródełka. Jak wieść niesie, woda z tego źródła ma niezwykłe właściwości uzdrawiające oczy. Skorzystaliśmy i przemyliśmy twarze, ale czy wzrok nam się poprawił?

 

Kolejnym punktem naszej wyprawy była Żeromszczyzna czyli Centrum Edukacyjne „Szklany Dom”z Muzeum Stefana Żeromskiego w Ciekotach u stóp góry Radostowej. Drewniany dwór,

w którym Żeromski spędził dzieciństwo i który ukochał, nie przetrwał do naszych czasów, ale powstała jego stylowa  rekonstrukcja z pamiątkami po rodzinie pisarza oraz nowoczesny pawilon

z salami szkoleniowymi i wystawowymi, a nad brzegiem zalewu wzniesiono amfiteatr, w którym odbywają się imprezy regionalne. Miło było spoglądać na góry z tego samego miejsca, z którego

w dzieciństwie patrzył na nie z miłością Stefan Żeromski.

 

Zwiedzanie Kielc rozpoczęliśmy od Pałacu Biskupów Krakowskich, który zbudowano w XVII wieku. Podziwialiśmy zachowane elementy wystroju wnętrz oraz wystawy Muzeum Narodowego

z galerią portretów sarmackich i późniejszych obrazów wybitnych malarzy polskich, między innymi Gierymskiego, Malczewskiego czy Wyspiańskiego. Zachwyt budziły także stare naczynia i szkło

z wytwórni polskich i europejskich.

Ciekawa była również wizyta w Centrum Geoedukacji , gdzie w przystępny sposób przekazuje się wiedzę o tym, co było na tych terenach przed 400 milionami lat.  Dowiedzieliśmy się, że obszar dzisiejszej Kielecczyzny były kiedyś morzem, w którym w okresie dewonu żyły różnorodne organizmy. Mogliśmy podziwiać ich rekonstrukcje i makiety. Niezwykłym doświadczeniem była też podróż do wnętrza Ziemi w „Kapsule Czasu” czyli w kinie 5D.

Naszą wiedzę geologiczną rozszerzyliśmy jeszcze w słynnym rezerwacie Kadzielnia.

Kolejnym punktem wycieczki było wzgórze Karczówka , na którego szczycie stoi  pobernardyński klasztor i kościół pod wezwaniem św. Karola Boromeusza, perła architektury sakralnej, miejsce kultywowania tradycji religijnych i patriotycznych ukochane przez kielczan, a zarządzane dzisiaj przez ojców pallotynów. W zabudowaniach klasztornych znajduje się dziś także wystawa darów, które w czasie swoich licznych podróży po świecie otrzymał papież Jan Paweł II.

 

Jaskinia Raj to jedna z najpiękniejszych jaskiń krasowych w Polsce. Choć nie jest wielka, zachwyca bogactwem form naciekowych. Oprócz stalaktytów i stalagmitów podziwialiśmy perełki jaskiniowe, pola ryżowe i małe jeziorka. Dodatkowych przeżyć dostarczyły nam latające nad naszymi głowami nietoperze.

W jaskini odkryto ślady bytowania człowieka neandertalskiego, więc udaliśmy się do Pierwszego Centrum Neandertalczyka, aby dowiedzieć się, jak nasi dalecy przodkowie żyli w epoce lodowcowej, jak radzili sobie w ekstremalnie ciężkich warunkach, co nas z nimi łączy.

 

Materialną kulturę regionu podziwialiśmy w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Zgromadzono tam  chaty chłopskie, domy małomiasteczkowe, wiatraki oraz dwór szlachecki. Z pietyzmem odtworzono wnętrza chłopskich chat, małomiasteczkowych sklepów, aptek, zakładów rzemieślniczych. Wielu z nas wyeksponowane sprzęty przypomniały domy dziadków zapamiętane  z dzieciństwa i przywołały wiele wzruszających wspomnień.

 

Ostatni dzień wycieczki przyniósł nam…. podróż dookoła świata. Odbyliśmy ją w parku rozrywki Sabat Krajno, gdzie malowniczo pnie się pod górę  Aleja Miniatur „ Wonderful World”, wzdłuż której usytuowane są najwspanialsze budowle wzniesione przez człowieka oraz dzieła stworzone przez naturę, np. wodospad Niagara. Na zwiedzających czekają między innymi bazylika watykańska przy placu Św. Piotra, mauzoleum Tadż Mahal w Indiach, Katedra Notre Dame czy  Piramida Cheopsa i Sfinks. Po obiedzie pełni wrażeń znów wyruszyliśmy w podróż… do Łodzi.

 

W czasie naszej wycieczki zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc, poznaliśmy bogactwo przyrodnicze, historyczne i kulturowe Gór Świętokrzyskich i Ziemi Kieleckiej. Uczestniczyliśmy także w warsztatach plastycznych, w czasie których towarzyszyła nam twórczość Żeromskiego. Warsztaty zaowocowały wykonaniem zakładek do książek oraz zindywidualizowanych kart pocztowych. Dobrze się bawiliśmy i poczuliśmy jak artyści.

W naszej pamięci pozostanie też biesiada przy grillu, która przerodziła się w pełen energii wieczorek taneczny i dostarczyła wszystkim wiele radości.

 

Szybko minęło pięć dni wypełnionych atrakcjami. Dopisały pogoda, zdrowie i dobry humor.

 

Wyjazd zorganizowany został z dofinansowania rządowego programu Aktywizacji Społecznej Osób Starszych w ramach projektu „Zawsze jest czas na aktywność”.

asos_logo

 

 

Ta strona korzysta z plików Cookie. Jak to?!

Ta strona używa plików Cookie, tzw. 'ciasteczek' w celu sprawnego działania. Jeśli nie chcesz aby były one zapisywane na Twoim komputerze, możesz wyłączyć tę funkcję w opcjach przeglądarki.

Zamknij